اخبار
  نسخه مناسب چاپ    ارسال به دوستان

مدرنترین کارخانه کمپوست سازی آسیا در ایران به بهره برداری می رسد  ( 19/08/1388 )

مدرنترین کارخانه کمپوست سازی آسیا در بهمن ماه سال جاری در شش فاز با سطح هشت هزار و 63 هکتار به بهره برداری خواهد رسید.


رییس هیات مدیره انجمن صنفی تولیدکنندگان قارچ ایران در جمع خبرنگاران با اعلام این خبر گفت: مدرنترین واحد کمپوست سازی تولید قارچ در شش فاز با هشت سال عمر و 24 طبقه با قابلیت تولید هزار و 500 تن در بهمن ماه سال جاری همزمان با سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی به بهره برداری خواهد رسید.

محمدرضا نوربخش گفت: این پروژه که با 5/4 میلیارد ومان سرمایه گذاری بخش خصوصی احداث شده است، حجم تولید قارچ کشور را تا 10 هزار تن افزایش خواهد داد و پیش بینی می شود راندمان تولید را از 16 تن فعلی در سال اول به 30 و در سال هدف به 35 کیلوگرم خواهد رساند.

وی ادامه داد: تمامی تجهیزات کارخانه مذکور به صورت تمام اتوماتیک از کشور هلند به ایران وارد شده و این کارخانه موقعیت ایران را در آسیا متمایز خواهد کرد. به گونه ایکه سرانه تولید کشور را تنها با کشورهای پیشرفته اروپایی و آمریکایی مقایسه خواهد کرد.

نوربخش افزود: در حال حاضر از میان 62 کشور تولیدکننده قارچ، ایران مقام شانزدهم تولید قارچ را دارست که با احداث این کارخانه به ردیف دهم تا یازدهم صعود خواهد کرد.

وی گفت: چین با یک میلیون و 400 هزار تن در مقام نخست، آمریکا با 390 هزار تن مقام دوم و هلند با 280 هزار تن مقام سوم تولید قارچ را دارا هستند.

نوربخش تاکید کرد: حجم تولید قارچ کشور در حال حاضر 34 هزار تن است که تا پنج سال آینده به 48 هزار تن خواهد رسید.

وی همچنین با اشاره به فرهنگ مصرف سرانه قارچ در کشور گفت: در حال حاضر هر ایرانی 450 گرم قارچ مصرف می کند که بر اساس سند چشم انداز 20 ساله حجم سرانه مصرف به یک کیلو و 750 گرم خواهد رسید.

نوربخش ادامه داد: 35 میلیون نفر در چین در بخش تولید قارچ فعالند که پیش بینی می شود در پایان سند چشم انداز توسعه میزان اشتغالزایی صنعت قارچ از هفت تا هشت هزار نفر به صورت مستقیم فعلی به 25 هزار نفر برسد.

وی با اشاره به مصرف سرانه کشور گفت: هرچند پیش بینی می شود تا پنج سال آینده سالانه پنج درصد به مصرف سرانه کشور اضافه شود، اما از 10 هزار تن حجم اضافه شده به تولید پنج هزار تن آن برای بازارهای خارجی تعریف شده است.

رییس هیات مدیره انجمن صنفی تولیدکنندگان قارچ ادامه داد: در زمان حاضر قارچ تولیدی کشور به صورت غیررسمی به گرجستان، عراق و آذربایجان صادر می شود که کشور روسیه نیز یکی از اهداف صادراتی ایران خواهد بود./


توسط : مرتضی شعبانی برزگر
نظرات
نام
پست الكترونيكي